Gospodarstwa Szkółkarskie w Zasowie

Zasów

Zasów (do 1962 r. Zassów) to niewielka wieś w gminie Żyraków. Leży na skrzyżowaniu dróg łączących Pilzno z Radomyślem i Mielcem oraz Dębicę z Tarnowem i stanowi centrum Zasowszczyzny. Zajmuje powierzchnię 994 hektarów i jest domem dla około 900 mieszkańców. Zabytkowy Park Dworski, przylegający do rynku, zajmuje około 10 arów.

Znajdują się tam ruiny XVIII-wiecznego dworu będącego niegdyś własnością zamożnej rodziny Łubieńskich oraz dwa stawy. W pobliżu rynku znajduje się także XIX-wieczny neogotycki kościół parafialny zbudowany w 1885 r., a przy drodze Róża – Zasów znajduje się cmentarz wojskowy o numerze 242 z okresu I wojny światowej, na którym pochowano 238 zmarłych żołnierzy, w tym: 21 Austriaków z 4 tyrolskiego cesarskiego pułku piechoty i 28 pułku piechoty, 92 Niemców z 217 i 218 pruskiego rezerwowego pułku piechoty oraz 72 Rosjan. Cmentarz został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Gustava Rossmanna urodzonego w Düsseldorfie.

Zasów słynie w regionie z plantacji drzewek owocowych i krzewów. We wsi funkcjonuje szereg szkółek. Powstała nawet grupa producencka.

History of plant nursery in Zasów

W 1879 r. Witold Łubieński, powstaniec od 1863 r., przejął wieś Zasów. To on jako pierwszy założył tam pierwszą słynną szkółkę drzew owocowych, zapewniając jednocześnie pracę miejscowym chłopom. Stał się też propagatorem tego handlu wśród sąsiadów. Dostarczając materiały i oferując pomoc, propagował uprawę wśród mieszkańców wsi. I tak właśnie uprawa drzew stała się główną przyczyną wzrostu zamożności mieszkańców Zasowa.

Ruiny dworu Łubieńskich

Po Witoldzie dom przejął jego jedyny syn – Tadeusz Lubieński. Wraz z ojcem zamienili szkółkę w nowoczesne rośliny ogrodowe. Na prośbę Tadeusza Łubieńskiego utworzono Związek Zawodowy Rolników i Spółdzielnię Rolniczo-Handlową. Tadeusz Łubieński i jego żona Maria mieli pięciu synów i dwie córki. Wszyscy synowie byli zaangażowani w walkę o niepodległość Polski.

Kolejnym potomkiem Łubieńskich był syn Tadeusza – Alfred Łubieński. Urodził się 26 lipca 1902 r. Ukończył gimnazjum i Wydział Rolniczy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ukończeniu studiów ożenił się w Krakowie z panną Celiną Raczyńską. Mieli jedyne dziecko – Teresę. Zajmował się hodowlą róż w Zasowie i stworzył piękny park, który otaczał jego dwór. Dzięki zagranicznym praktykom Alfreda (w Wersalu nauczył się hodować róże i zakładać parki) uprawa róż była porównywalna z zachodnią Europą.

Obecnie w Zasowie działa „Podkarpackie Stowarzyszenie Producentów Materiału Szkółkarskiego”, które jest niezależną i samorządną organizacją producentów materiału szkółkarskiego, sadowniczego i ozdobnego.

Stowarzyszenie swoim działaniem obejmuje obszar Polski. Aby osiągnąć swoje cele, Stowarzyszenie może funkcjonować poza granicami kraju. Celem Stowarzyszenia jest reprezentowanie potrzeb i praw oraz podejmowanie działań zwiększających rentowność swoich produktów. Stowarzyszenie posiada wyłączne prawa do Jonagoredy Morens i Supry.